بهترین زمان سفر به کاشان

کاشان با آثار تاریخی ارزشمند یکی از بهترین شهرهای استان اصفهان برای گردشگران است. آیا می‌دانید بهترین زمان سفر به کاشان چه فصلی از سال است؟

بهترین زمان سفر به کاشان

بهترین زمان سفر به کاشان، یکی از زیباترین شهرهای استان اصفهان، اوایل تا اواسط فصل بهار و اوایل پاییز تا اواسط آن است. این شهر با برخورداری از آثار تاریخی زیبا و منحصر‌به‌فرد همچون خانه‌های تاریخی زیبا مانند خانه طباطبایی‌ها، عروس خانه‌های تاریخی ایران و جاذبه‌های تاریخی ارزشمند دیگر مانند مسجد و مدرسه آقا بزرگ و باغ فین، هر سال مقصد بسیاری از گردشگران از استان اصفهان و سایر نقاط کشور است. در ادامه بهترین زمان سفر به این شهر را از ابعاد مختلف بررسی می‌کنیم. چنانچه می‌خواهبد با تور به این شهر سفر کنید، می‌توانید برای مشاهده انواع تور کاشان و مقایسه شرایط تورهای مختلف به بخش تورهای کجارو مراجعه کنید.

چنانچه قصد سفر با هواپیما به این شهر را دارید، می‌توانید برای مشاهده و خرید بلیط هواپیما به بخش بلیط هواپیما و پرواز چارتر کجارو مراجعه کنید.

کاشان شهری کویری است و به همین تابستان‌های بسیار گرم و زمستان‌های نسبتا سردی دارد. اوایل تیر تا اوایل مرداد گرم‌ترین زمان کاشان بوده و متوسط دما در این زمان به ۳۳ درجه سانتیگراد می‌رسد. حداقل و حداکثر دما در این زمان هم به ۴۱٫۳ و ۲۵ درجه سانتیگراد می‌رسد. سردترین زمان کاشان هم از اوایل دی تا اوایل اسفند است و متوسط دمای شهر در این زمان ۵ درجه سانتیگراد است. حداقل و حداکثر دمای این شهر هم به ترتیب ۰ و ۱۰ درجه سانتیگراد است.

در کل بهترین زمان سفر به کاشان از اوایل فروردین تا اوایل خرداد (با متوسط دمای ۲۲ درجه سانتیگراد ) و از اوایل مهر تا اوایل آبان (با متوسط دمای ۲۰ درجه سانتیگراد) است. البته ممکن است حتی در این ماه‌ها هم گرمای هوا کمی شما را آزار دهد. ممکن است در خرداد ماه دمای هوا به بیش از ۳۰ درجه هم برسد و در ماه‌های مهر و آبان هم بیشترین میزان دما، ۲۸ درجه سانتیگراد است. بهترین زمان ممکن سفر به کاشان ۱۵ تا ۲۵ اردیبهشت، یعنی زمان برگزاری جشنواره گلاب‌گیری در شهر قمصر کاشان است.

در فصل پاییز هم می‌توانید ساعت‌ها نظاره‌گر طبیعت پاییزی روستای ابیانه کاشان است. رنگ‌های پاییزی در کوچه‌وپس‌های این روستا که در ۸۶ کیلومتری جنوب کاشان واقع شده است، مناظر زیبایی خلق می‌کنند. فاصله زمانی این روستا تا کاشان ۱ ساعت و ۱۱ دقیقه است.

شلوغ‌ترین زمان سفر به کاشان ایام نوروز و زمان برگزاری جشنواره گلاب قمصر در اردیبهشت ماه است. در اردیبهشت ماه هوای قمصر آکنده از عطر گل محمدی می‌شود و این گل‌ها از گردشگران دلربایی می‌کنند؛ البته اگر در این دو زمان کاشان بسیار شلوغ می‌شود و ممکن است با مشکل کمبود یا حتی پر شدن ظرفیت مراکز اقامتی روبرو شوید و توصیه می‌کنیم از قبل هتل یا سایر مراکز اقامتی مورد نظر خود را رزرو کنید (مخصوصا در اردیبهشت ماه).

خلوت‌ترین زمان سفر به کاشان هم تابستان و زمستان است. گرمای تابستان کاشان بسیار آزاردهنده است و حتی ممکن است گرمازده هم بشویید. زمستان کاشان هم به اندازه تابستان آن آزاردهنده است.

مهم‌ترین رویداد کاشان، جشنواره گلاب‌گیری قمصر کاشان است که از ۱۵ تا ۲۵ اردیبهشت ماه برگزار می‌شود و از مهم‌ترین برنامه‌های آن می‌توان به انجام مراحل گلاب‌گیری عطرافشانی امامزاده سلطان علی ابن محمد، راه‌اندازی کاروان شتر حامل گل‌های محمدی به همراه ساز و دهل، تجلیل از گلاب‌گیران و گل‌کاران نمونه، برگزاری تورهای ویژه کاشان در این زمان جهت بازدید از جشنواره و سایر جاذبه‌های نزدیک کاشان مثل آبشار نیاسر، بازار محلی نیاسر، حمام فین و خانه‌های تاریخی کاشان، پذیرایی از مهمانان با شربت گلاب تازه و عرضه گلاب و سایر عرقیجات تازه و با کیفیت اشاره کرد. در ضمن این جشنواره علاوه بر قمصر در دیگر شهرهای نزدیک کاشان از جمله زواره، نیاسر و برزک نیز برگزار می‌شود.

مراسم قالی‌شویی مشهد اردهال آیینی مذهبی با قدمتی چند هزار ساله است و در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. این مراسم هر سال در دومین جمعه مهر ماه با عزاداری حضور خیل عظیمی از مردم فین، کاشان و روستای خاوه اردهال در امامزاده سلطان علی ابن محمد برگزار می‌شود.

آیین سنتی و مذهبی قالی شویان، مراسمی که در یونسکو به نام ایران به ثبت رسید

در این مراسم ابتدا تعداد زیادی از حضار مراسم با چوب‌دستی در امامزاده حاضر می‌شود و پس از تحویل گرفتن قالی مقدسی که با گلاب مطهر شده است، آن را سوار بر دوش خود به سمت چشمه‌ای در نزدیکی امامزاده می‌برند و پس از تطهیر و شستوی قالی، دوباره آن را به امامزاده می‌روند. مراسم تحویل و شستشوی قالی مقدس آداب و رسوم زیادی دارد که توضیح در مورد آن‌ها در این مقاله نمی‌گنجد. توصیه می‌کنیم حتما در زمان برگزاری این مراسم باشکوه به کاشان سفر کنید. مشهد اردهال در ۴۲ کیلومتری غرب کاشان واقع شده است و طی کردن این مسیر تقریبا ۳۴ دقیقه طول می‌کشد.

مراسم قالیشویی مشهد اردهال

عکاس: عادل عزیزی (خبرگزاری میزان)

نخل‌برداری یکی از مراسم‌های ویژه ماه محرم در عاشورا بوده که در شهرهای مختلفی از جمله کاشان برگزار می‌شود و در آن یک سازه چوبی که به آن نخل می‌گویند و نماد تابوت سیدالشهدا است، به شیوه‌ای خاص با پارچه‌های سبز و سیاه آراسته می‌شود و بر دوش مردم عزادار در نقاط مختلف شهر حمل می‌شود.

کاشان هتل‌ها و مراکز اقامتی زیادی دارد که قیمت آن‌ها در زمان نگارش این مقاله از ۱۰۸ تا ۳۶۵ هزار تومان متغیر بوده و قیمت یک هنل مناسب تقریبا بین ۱۳۰ تا ۱۸۰ هزار تومان است. البته قیمت هتل‌های این شهر در ایام نوروز و زمان برگزاری جشنواره گلاب‌گیری افزایش می‌یابد و در تابستان و زمستان کاهش پیدا می‌کند.

 

منبع : کجارو