سفرنامه عکاس از سیستان و بلوچستان، طلوعی بکر از خاوران

سیستان و بلوچستان از سرزمین‌هایی است که ناشناخته‌های بسیاری را در خود جای داده است. با سفرنامه‌ای از این منطقه همراه باشید.

سفرنامه عکاس از سیستان و بلوچستان، طلوعی بکر از خاوران

سیستان و بلوچستان استانی است که در جنوب شرقی ایران قرار دارد. این منطقه ناشناخته‌های فراوانی را در خود جای داده است. از طرفی قدمت و پیشینه‌ی این منطقه آثار و جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی بسیاری را برای آن به ارمغان آورده است. همچنین این سرزمین از پدیده‌‌های طبیعی کم‌نظیر و منحصربه‌فردی بهره می‌برد.

به همین بهانه به سراغ عکس‌ها و خاطراتی از سفر یک ماجراجو و عکاس به نام «ابراهیم میرمالک» رفته‌ایم. لازم به اشاره است که این مقاله از زبان ابراهیم و «گیولیا ماکاریو» (Giulia Macario) به نگارش درآمده است.

در سفر به ایران باید دل به ماجراجویی در شهرهای کمترشاخته‌شده‌ و دورافتاده‌ی آن زد. از آنجایی که ابراهیم میرمالک تجربه‌ی چنین سفرهایی داشت، تصمیم گرفتم از فیلم و عکس‌های او از سیستان و بلوچستان، مطالبی را به اشتراک بگذارم. سفری که پر است از صحنه‌ها و لحظاتی ناب.

سیستان و بلوچستان استانی است پهناور در جنوب شرقی ایران که از پدیده‌های طبیعی جالبی برخوردار است. این استان که با پاکستان و افغانستان مرز مشترک دارد، دارای مناطق بکر و دست‌نخورده‌ی بسیاری است. با وجود آب و هوای خشک و گرمی بعضا طاقت‌فرسای این منطقه، ساکنین آن بسیار صمیمی و سخاوتمند هستند.

بر اساس مشاهده‌های به دست آمده، سیستان و بلوچستان در بسیاری از زمینه‌ها مورد کم‌توجهی و بی‌مهری قرار گرفته است. این موضوع زمانی بیشتر احساس می‌شود که موقعیت مکانی این منطقه را نیز در نظر بگیرید. همان‌طور که اشاره شد، یکی از دلایل سفر، عکاسی و تهیه‌ی مستند بود. این استان نیز با گشاده‌رویی آماده‌ی پذیرایی از علاقه‌مندان است تا چشم‌اندازهای زیبایش به قاب بسته شود. از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی گرفته تا پدیده‌های فرهنگی منطقه، هر گردشگری را به سمت ناشناخته‌هایش جذب می‌کند.

اگر بخواهم بی‌تعارف بیان کنم، باید بگویم که من مناطق بسیاری را در اقصی نقاط کره‌ی خاکی دیده‌ام، ولی تاکنون هیچ نقطه‌ای نتوانست مرا تا این حد محو خود کند. طلوع و غروب‌های آفتاب داغ سیستان و بلوچستان به زیبایی و گرمی مردمش است. از قدم به قدم خاک این استان به راحتی می‌توانستید بی‌آلایشی بی‌مانندش را حس کنید. هرچه بود همان‌هایی بود که می‌دیدید.

 

منبع : کجارو